Czy za wygrane pieniądze w grach należy odprowadzić podatek?

Wielka wygrana w loterii, konkursie, grze czy zakładzie to marzenie wielu ludzi. Kiedy szczęśliwy los się do ciebie uśmiechnie, pamiętaj, że czeka cię konieczność zapłaty podatku dochodowego. Kiedy i w jakich sytuacjach trzeba go uiścić? Ile wynosi podatek od wygranych pieniędzy? Te i inne wątpliwości niejednokrotnie dotyczą klientów naszego biura rachunkowego świadczącego usługi m.in. z zakresu doradztwa podatkowego. Jeśli ty też jesteś zainteresowany tą tematyką, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Ile wynosi podatek od wygranych pieniędzy?

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych każda wygrana w konkursach, grach, zakładach wzajemnych, a także nagrody związane ze sprzedażą premiową objęte są podatkiem od przychodów. Podatek od wygranej lub darmowego prezentu wynosi 10% wygranej. Występuje on w formie zryczałtowanej, zatem podatnik nie musi samodzielnie go odprowadzać do urzędu skarbowego — robi to podmiot przekazujący wygraną. Organizator konkursu czy loterii jest odpowiedzialny za stosowne rozliczenia z organami państwowymi, a do wygranego trafia wygrana pomniejszona o 10%. Odbiór wygranej jest możliwy dopiero po uiszczeniu stosownego podatku. Obdarowany podatnik nie ma obowiązku wskazywania przychodu z tytułu wygranej w rocznym zeznaniu podatkowym.

W przypadkach, gdy nagroda ma postać materialną, a jej wartość przekracza kwotę zwolnioną z opodatkowania, również konieczne jest uiszczenie stosownego podatku od wygranej.

Wygrana wolna od podatku — kiedy to możliwe?

Są pewne sytuacje, w których wygrana jest wolna od podatku. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT obowiązek uiszczenia podatku nie obejmuje wygranych, których jednorazowa wartość nie przekracza 2280 zł. Dotyczy to wygranych w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych. Podatek nie obowiązuje także w grach na automatach, grach w karty, grach w kości, grach cylindrycznych, grach bingo pieniężne i grach bingo fantowe – urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie UE lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wolna od podatku jest też wygrana w konkursach i grach organizowanych i emitowanych w środkach masowego przekazu (prasa, radio telewizja) i konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 2 000 zł.

podatek od wygranej

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.